عرضه اولیه «آبادا» بخریم یا نخریم؟

folder_openخبرهای حسابداری و بورس
commentبدون دیدگاه

عرضه اولیه «آبادا» در حالی فردا انجام می‌شود که این شرکت در سه ماه نخست سال ۹۹ بیش از ۵۰۷ میلیارد ریال درآمد داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، فردا در اولین روز مرداد ماه قرار است شرکت تولید نیروی برق آبادان ۳۰۰ میلیون سهم خود (معادل ۱۲ درصد از کل سهام شرکت) را با نماد «آبادا» از طریق عرضه‌اولیه به بورس وارد کند که از این میان ۲۵۰ میلیون سهم به عموم عرضه می‌شود.

شرکت تولید نیروی برق آبادان که فعالیت رسمی خود را مهرماه ۱۳۸۷ در زمینه تولید نیروی برق آغاز کرده یکبار پیش از این در سال ۱۳۹۰ وارد فرابورس شده بود اما به دلیل عدم رعایت مقررات و آیین‌نامه‌های مربوطه از فهرست شرکت‌های فرابورس حذف شده بود. همچنین ۷۵ درصد از سهام این شرکت متعلق به شرکت مهندسی ری‌نیرو و ۲۵ درصد آن در اختیار شرکت گروه اقتصادی مفید است.

از سوی دیگر عملکرد مالی این شرکت در سال ۹۹ نشان می‌دهد که آبادا در خرداد ماه امسال ۲۵۳ میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به اردیبهشت ماه ۵۲ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته بدون تغییر بوده است.
بر اساس اطلاعات موجود در صورت مالی این شرکت که اخیرا افزایش سرمایه خود از ۴۰۰ میلیارد ریال را به ۲۵۰۰ میلیارد ریال به ثبت رسانده، آبادا در سال مالی ۹۸ بیش از یک هزار ۸۳۵ میلیارد ریال درآمد داشته که از این میزان ۵۸۱ میلیارد و ۷۷۲ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است که معادل سود خالص ۱۴۵۴ ریالی برای هر سهم بوده است.
این در حالی است که میزان سود خالص این شرکت نسبت به سال گذشته افتی ۲۸ درصدی داشته است. با این حال میزان سود هر سهم آبادا در مقایسه با سال ۱۳۹۵ افتی ۶۵ درصدی را به ثبت رسانده است.

در حالیکه میزان سود نقدی تقسیم شده این شرکت در هر سال تقریبا ۹۰ درصد سود محقق شده بوده است اما با توجه به افزایش سرمایه اخیر این شرکت، آبادا در سال ۹۹ تنها ۱۰ درصد از سود محقق شده خود را میان سهامداران تقسیم خواهد کرد. البته بر اساس پیش‌بینی‌ها قرار است این شرکت در سال‌های آتی نیز ۹۰ درصد سود هر سهم خود را تقسیم کند. بر اساس پیش‌بینی‌ها این شرکت برآورد کرده است که در سالهای ۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب ۲۷۸ و ۳۳۳ ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کند.

بررسی عملکرد مالی آبادا نشان می‌دهد، حاشیه سود عملیاتی این شرکت در سال ۹۸ ۳۰ درصد بود که نسبت به سال مالی قبل افتی ۱۴ واحدی را نشان می‌دهد. مقایسه عملکرد این شرکت با بمپنا، بزاگرس و بجهرم نشان می‌دهد این شرکت در سال مالی ۹۸ در مقایسه با بجهرم اگر چه از نظر حاشیه سود عملیاتی عملکرد بهتری داشته ولی نسبت به رمپنا و بزاگرس عملکرد ضعیفتری از خود نشان داده است.

عرضه اولیه «آبادا» در حالی فردا از ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه تا ۱۲ صبح انجام می‌شود که در این عرضه هر کد بورسی می‌تواند حداکثر ۲۰۰ سهم در بازه قیمتی ۱۴۷۰ تا ۱۵۵۰ تومانی سفارش دهد که معادل ۳۱۰ هزار تومان خواهد بود. البته با توجه به میزان مشارکت در عرضه اولیه قبلی، پیش‌بینی می‌شود به هر نفر حداکثر ۵۴ سهم تخصیص داده شود که ۸۵ هزار تومان نقدینگی نیاز خواهد داشت.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست